آخرین خبرها
خانه » شهرضا » علمای شهرضا » حجه الاسلام و المسلمین شیخ محمد حسین رهایی

حجه الاسلام و المسلمین شیخ محمد حسین رهایی

رهایی

حجه الاسلام و المسلمین شیخ محمد حسین رهایی در سال 1328 شمسی در قمشه(شهرضا) به دنیا آمد.پدر ایشان حاج عبدالخلیل رهایی مردی متدین و از استادان قرآن کریم بود که 52 سال جلسه قرآن شان،هرشب در مساجد و منازل قرآن آموزان بر گزار می شد.

ایشان از سال 1343 شروع به تحصیل دروس حوزه در مدرسه علمیه اقدمیه تحت مدیریت حاج شیخ نعمت اله جعفری نمودند و تا سال 1347 از اساتید آنروز حوزه ی شهرضا بهره بردند. از سال 1348 به قم و مدرسه مرحوم آیت اله گلپایگانی رفتند و از اساتیدی چون مرحوم آقای طالقانی، مرحوم ستوده و مرحوم اشتهاردی استفاده بردند. پس از چندی به مدرسه مرحوم آیت اله میرزا هاشم آملی استاد حکیم الهی قمشه ای ودر آنجا با آقای شیخ قربانعلی زمانی و مرحوم شیخ نصراله روحانی و آقای حجازی و عالمی گلپایگانی هم مباحثه بودند.. از اساتید دیگر ایشان در قم می توان به آیت اله گلپایگانی، نجفی مرعشی، آیت اله آملی و آیت اله اسماعیلپور اشاره کرد. دروس سطح را نزد آقای ستوده و آقای اشتهاردی تلمذ نمودند و سپس به درس خارج مرحوم شیخ کاظم تبریزی رفتند و مدتی طولانی از ایشان بهره بردند.البته در همین زمانها هم چندسالی در درس خارج اصول آیت اله سبحانی شرکت داشتند و در موسسه ایشان هم به تحقیق مشغول شدند.

حجه الاسلام رهایی در ایام تابستان که به شهرضا می آمدند علاوه بر استفاده از محضر آیت اله اسماعیلپور به تدریس دروس سطح می پرداختند واز زمانی هم که به طور دائم به شهرضا آمدند مرتباً در درس خارج فقه حضرت آیت اله حجازی شرکت می کردند.

استاد چهار مرتبه در دفعات گوناگون به طور داوطلبانه به جبهه های جنگ عزیمت داشتند. لازم به ذکر است که قبل از تحصیل درحوزه 3 سال مشغول قنادی و خیاطی بودند اما بنابر علاقه شان به حوزه و طلبگی به راه پرافتخار روحانیت گرویدند.

استاد رهایی درسال 1353 ازدواج نمودند و حاصل آن پنج فرزند (یک پسر و 4 دختر) می باشد.

در ضمن سالهای متمادی است که در مسجد حاج هادی شهرضا به امام جماعت و منبر اشتغال دارند و علاوه بر آن در حوزه علمیه شهرضا به تدریس می پردازند، سالیان فراوانی هم در درس تفسیر حاج شیخ عبدالرحیم ملکیان حضور دارند.

از خداوند متعال عمر با عزت و سلامتی برای شان مسالت داریم.

یک نظر

 1. محمد هادی به

  سلام علیکم
  ضمن تشکر از معرفی بسیار ارزشمند معرفی مفاخر شهرمان و توسعه وتقدیر از زحمات این بزرگواران که اکثرا گمنام ناشناس مانده و یا از دنیا رفته اند! ولی نام ونشانی از ایشان نیست می توانید به تدریج به این امر مبادرت و توسعه دهید
  در کنار این هم بانک آرشیوی ایجاد تا همه آنها همراه با تصاویر در بایگانی و همیشه در دسترس باشد
  در احوالات آقای شیخ محمد حسین رهایی یک از اساتیدشان آیه الله طالقانی بود که ایشان بحمدالله در قید حیاتند و در حوزه علمیه قم به تدریس مشغولند! و مرحوم نشدند!
  لازم است اصلاح فرمایید!
  باتشکر
  قم_ محمد هادی به

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

width:100%" rows="7">