آخرین خبرها

سلام

انسان همواره پرسش‌هایی درباره‌ی هستی و راز آفرینش با خود داشته و پیوسته در تلاش بوده است تا پاسخ‌های قانع كننده‌ای برای آن بیابد؛ سؤال‌هایی از قبیل آنكه از كجا آمده چرا آمده و به كجا می‌رود؟ كوشش‌های او برای یافتن پاسخ‌هایی در این زمینه، مجموعه مسایل فلسفی را تشكیل می‌دهد كه هدف آنها پی بردن به راز هستی است. ولی آیا این كوشش‌ها به پاسخ قانع كننده‌ای رسیده است و تمامی جوانب این پرسش‌ها روشن شده است، یا آنكه زوایای تاریك همچنان در مسایل و مباحث انجام شده وجود دارد؟ در این باره قرآن می‌فرماید: «وَ مَا أُوتِیتُمْ مِنَ الْعِلْمِ إِلاَّ قَلِیلاً (1)؛ هر آن چه از دانش به دست آورده‌اید اندكی بیش نیست. »
دین، آن گونه كه قرآن عرضه كرده، پاسخ تمامی این مسایل را به گونه‌ی كافی و شافی داده است. با تعمّق در آنچه قران عرضه كرده، انحراف اندیشه‌ها تعدیل می شود و راه‌های نیمه رفته تكمیل می‌گردد. «یَا أَیُّهَا النَّاسُ قَدْ جَاءَتْکُمْ مَوْعِظَةٌ مِنْ رَبِّکُمْ وَ شِفَاءٌ لِمَا فِی الصُّدُورِ وَ هُدًى وَ رَحْمَةٌ لِلْمُؤْمِنِینَ‌ (2)؛‌ای مردم! پند و اندرزی از جانب خداوند به شما داده شده است كه مایه‌ی بهبودی و آرامش خاطرتان می‌باشد و رحمت و هدایتی برای مؤمنان است. »
مقصود از بهبود بخشیدن سینه‌ها، رها ساختن انسان از رنجی است كه در راه یافتن گمشده‌ی خود، در درون خود احساس می‌كند، زیرا بیانات وحیانی بهترین درمانی است كه این درد و رنج‌ها را بهبودی می‌بخشد.
«اقْرَأْ وَ رَبُّکَ الْأَکْرَمُ‌ الَّذِی عَلَّمَ بِالْقَلَمِ‌ عَلَّمَ الْإِنْسَانَ مَا لَمْ یَعْلَمْ‌» (3). این اولین آیاتی است كه بر پیامبر گرامی نازل گردیده و مسأله‌ی تعلیم انسان را مطرح ساخته است. البته تعلیم آنچه را كه انسان در پی تعلّم آن بوده است و فطرت و نهاد آدمی درخواست یافتن آن را داشته است. لذا می‌فرماید: «وَ آتَاکُمْ مِنْ کُلِّ مَا سَأَلْتُمُوهُ (4)؛ آنچه را كه [در نهاد خود جویای آن بودید و] درخواست [دست یافتن به آن را] داشتید، [خداوند] به شما ارزانی داشت. »
لذا قرآن، چیزی را بر انسان عرضه داشته كه خود جویای آن بوده و نتوانسته به خوبی و روشنی به آن راه یابد، این خود دلیل اعجاز قرآن است. اگر این لطف و عنایت نبود، انسان هرگز به مقصود خویش دست نمی‌یافت و اندیشه‌ی كوتاه بشری به این روشنی و گستردگی، به مطلوب خود نمی‌رسید. در ذیل به برخی نوآوری‌های قرآن در جهت هدایت و تكامل انسان اشاره می‌شود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

width:100%" rows="7">