آخرین خبرها
خانه / مقالات / معجزه‌‌های عهد عتیق

معجزه‌‌های عهد عتیقدرباره‌ی معجزاتی که پیرامون آزادی بنی اسرائیل از مصر رخ داده و حکایت آنها در عهد عتیق آمده است، چه می توان گفت؟ ده بلایی که بر مصریان نازل شد، بوته‌ی شعله وری که نمی سوخت، زلزله و دود و رعد در طور سینا، باریدن من و سلوی بر سر بنی اسرائیل، فرو ریختن حصارهای شهر آریحا با صدای شیپور، بی حرکت ماندن ماه و خورشید، شفا دادن بیماران و زنده کردن مردگان و عروج الیاس(علیه السلام) با ارابهی آتشین. اینها معجزاتی هستند که در عهد جدید نیز ادامه یافته اند. ما درباره ی آنها چه فکر می کنیم؟
  گسست قوانین طبیعت
خداوند حتی اگر در فرآیند تکامل دخالتی نداشته باشد، لااقل در سرگذشت قوم بنی اسرائیل به نحوی دخالت کرده است که آنجا معجزات نه در ابهام بلکه به زبان مدرن، به عنوان گسست قوانین طبیعت رخ می دهند.
 
بدون اطاله کلام و به اختصار برخی از نقاط سازگاری را به منظور راهنمایی مفسران کتاب مقدس، نشان می دهم. اما قصد اهانت به احساسات مذهبی کسانی را ندارم که به خدا اعتقاد دارند و فهم مو به موی معجزات برایشان با اهمیت است بلکه می خواهم پاسخی سودمند به مردان و زنان مدرنی بدهم که این معجزات مانع ایمانشان شده است.
 
اگر بخواهیم عدالت را از نظر تاریخی و هرمنوتیکی دربارهی روایت‌های معجزات در کتاب مقدس رعایت کنیم، قبل از هر چیز باید تفاوت اساسی بین فهم واقعیت از نظر کتاب مقدس و فهم مدرن از واقعیت را بدانیم. «قوانین طبیعت» که فرزند عصر خرد و فن آوری امروزند، اگرچه برای ما اهمیت بسیاری دارند اما اهمیتی برای انسان های زمان نزول کتاب مقدس نداشتند. مردم در آن زمان علمی فکر نمی کردند و بنابراین معجزات در فهم آنها گسست قوانین طبیعت نبود. آنان معجزات را به عنوان نقض روابط به هم پیوسته ی علیت نمی دیدند. بنابراین هیچ جا، نه در عهد عتیق و نه در عهد جدید سخنی از تمایز قائل شدن میان معجزاتی که با قوانین طبیعت مطابقت دارند و دیگر معجزات که قوانین طبیعت را نقض می کنند، نمی رود. هر کدام از وقایعی که در آن خداوند از قدرت خود پرده برمی داشت در آن زمان به عنوان معجزه، «آیه» و فعل باعظمت خداوند به شمار می رفت. دست خداوند به عنوان آفریننده و بنیاد بنیادین همه جا در کار بود. آدمیان همه جا می توانستند «اعجاز» ببینند و آن را تجربه کنند. در امور کوچک و بزرگ، در تاریخ و در نجات از رنج های عمیق فردی، از خلقت و تحمل جهان تا اتمام آن.

درباره‌ی ahmadreza3026

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *